form_maker - en to fa translation catalogue (38 entries)

en: Reset
fa: ØªÙØ¸ÛÙ
     Ù
    Ø¬Ø¯Ø¯

en: Street Address
fa: Ø¢Ø¯Ø±Ø³

en: Street Address Line 2
fa: Ø®Ø· Ø¢Ø¯Ø±Ø³ Ø®ÛØ§Ø¨Ø§Ù 2

en: City
fa: Ø´ÙØ±

en: State / Province / Region
fa: Ø§ÛØ§ÙØª / Ø§Ø³ØªØ§Ù / Ù
    ÙØ·ÙÙ

en: Postal / Zip Code
fa: Ù¾Ø³ØªÛ / Ú©Ø¯ Ù¾Ø³ØªÛ

en: Country
fa: Ú©Ø´ÙØ±

en: Title
fa: Ø¹ÙÙØ§Ù

en: Your score should be less than
fa: Ø§Ù
    ØªÛØ§Ø² Ø´Ù
    Ø§ Ø¨Ø§ÛØ¯ Ú©Ù
    ØªØ± Ø§Ø² Ø§Ø³Øª

en: You cannot select former dates. Choose a date starting from the current one.
fa: Ø´Ù
    Ø§ Ù
    Û ØªÙØ§ÙÛØ¯ ØªØ§Ø±ÛØ® ÙØ§Û Ø³Ø§Ø¨Ù Ø±Ø§ Ø§ÙØªØ®Ø§Ø¨ Ú©ÙÛØ¯. ØªØ§Ø±ÛØ® Ø´Ø±ÙØ¹ Ø§Ø² ÛÚ© Ø¬Ø±ÛØ§Ù Ø±Ø§ Ø§ÙØªØ®Ø§Ø¨ Ú©ÙÛØ¯.

en: field is required.
fa: ÙÛÙØ¯ Ø§ÙØ²Ø§Ù
    Û Ø§Ø³Øª.

en: value must be between
fa: Ø§Ø±Ø²Ø´ Ø¨Ø§ÛØ¯ Ø¨ÛÙ Ø§Ø³Øª

en: Quantity
fa: Ù
    ÙØ¯Ø§Ø±

en: January
fa: ÚØ§ÙÙÛÙ

en: February
fa: ÙÙØ±ÛÙ

en: March
fa: Ù
    Ø§Ù Ù
    Ø§Ø±Ø³

en: April
fa: Ø¢ÙØ±ÛÙ

en: May
fa: Ù
    Ù

en: June
fa: ÚÙØ¦Ù

en: July
fa: Ø¬ÙÙØ§Û

en: August
fa: Ø§ÙØª

en: September
fa: Ø³Ù¾ØªØ§Ù
    Ø¨Ø±

en: October
fa: Ø§Ú©ØªØ¨Ø±

en: November
fa: ÙÙØ§Ù
    Ø¨Ø±

en: December
fa: Ø¯Ø³Ø§Ù
    Ø¨Ø±

en: Error, incorrect Security code.
fa: Ø®Ø·Ø§Ø Ú©Ø¯ Ø§Ù
    ÙÛØªÛ ÙØ§Ø¯Ø±Ø³Øª Ø§Ø³Øª.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
fa: IP Ø´Ù
    Ø§ Ø¯Ø± ÙÛØ³Øª Ø³ÛØ§Ù Ø§Ø³Øª. ÙØ·ÙØ§ Ø¨Ø§ Ù
    Ø¯ÛØ± Ø³Ø§ÛØª ØªÙ
    Ø§Ø³ Ø¨Ú¯ÛØ±ÛØ¯.

en: Error, file cannot be moved.
fa: Ø®Ø·Ø§Ø ÙØ§ÛÙ Ø±Ø§ ÙÙ
    Û ØªÙØ§Ù Ù
    ÙØªÙÙ Ø´Ø¯Ù Ø§Ø³Øª.

en: Nothing was submitted.
fa: ÙÛÚ Ú©Ø³ Ø±Ø§ Ù
    Ø´Ø§ÙØ¯Ù Ú©ÙÛØ¯.

en: Your form was successfully submitted.
fa: ÙØ±Ù
     Ø´Ù
    Ø§ Ø¨Ø§ Ù
    ÙÙÙÛØª Ø§Ø±Ø³Ø§Ù Ø´Ø¯.

en: Error, email was not sent.
fa: Ø®Ø·Ø§Ø Ø§ÛÙ
    ÛÙ ÙØ±Ø³ØªØ§Ø¯Ù ÙØ´Ø¯.

en: Your email address is already verified.
fa: Ø¢Ø¯Ø±Ø³ Ù¾Ø³Øª Ø§ÙÚ©ØªØ±ÙÙÛÚ© Ø´Ù
    Ø§ Ø¯Ø± Ø­Ø§Ù Ø­Ø§Ø¶Ø± ØªØ£ÛÛØ¯ Ø´Ø¯Ù Ø§Ø³Øª.

en: Your email verification has timed out.
fa: ØªØ§ÛÛØ¯ Ù¾Ø³Øª Ø§ÙÚ©ØªØ±ÙÙÛÚ© Ø´Ù
    Ø§ Ø¨Ù Ù¾Ø§ÛØ§Ù Ø±Ø³ÛØ¯Ù Ø§Ø³Øª.

en: Your email has been successfully verified.
fa: Ù¾Ø³Øª Ø§ÙÚ©ØªØ±ÙÙÛÚ© Ø´Ù
    Ø§ Ø¨Ø§ Ù
    ÙÙÙÛØª ØªØ§ÛÛØ¯ Ø´Ø¯Ù Ø§Ø³Øª.

en: Verification link is invalid.
fa: Ù¾ÛÙÙØ¯ ØªØ£ÛÛØ¯ ÙØ§Ù
    Ø¹ØªØ¨Ø± Ø§Ø³Øª.

en: This is not a valid email address.
fa: Ø§ÛÙ ÛÚ© Ø¢Ø¯Ø±Ø³ Ø§ÛÙ
    ÛÙ Ù
    Ø¹ØªØ¨Ø± ÙÛØ³Øª.

en: From
fa: Ø§Ø²

en: To
fa: Ø¨Ù
