form_maker - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: Choices
hi: à¤µà¤¿à¤à¤²à¥à¤ª

en: Reset
hi: à¤°à¥à¤¸à¥à¤

en: Percentage
hi: à¤à¤¾ à¤ªà¥à¤°à¤¤à¤¿à¤¶à¤¤

en: Street Address
hi: à¤¸à¥à¤ à¤à¤¾ à¤ªà¤¤à¤¾

en: Street Address Line 2
hi: à¤¸à¤¡à¤¼à¤ à¤ªà¤¤à¤¾ à¤ªà¤à¤à¥à¤¤à¤¿ 2

en: City
hi: à¤¶à¤¹à¤°

en: State / Province / Region
hi: à¤°à¤¾à¤à¥à¤¯ / à¤ªà¥à¤°à¤¾à¤à¤¤ à¤à¥à¤·à¥à¤¤à¥à¤° /

en: Postal / Zip Code
hi: à¤ªà¥à¤¸à¥à¤à¤² à¤¯à¤¾ à¤à¤¼à¤¿à¤ª à¤à¥à¤¡ -

en: Country
hi: à¤¦à¥à¤¶

en: Connection type
hi: à¤¸à¤à¤¬à¤à¤§ à¤ªà¥à¤°à¤à¤¾à¤°

en: Date
hi: à¤¤à¤¾à¤°à¥à¤

en: Title
hi: à¤¶à¥à¤°à¥à¤·à¤

en: Address
hi: à¤ªà¤¤à¤¾

en: Total
hi: à¤à¥à¤²

en: Can not upload this type of file
hi: à¤à¤¸ à¤ªà¥à¤°à¤à¤¾à¤° à¤à¥ à¤«à¤¼à¤¾à¤à¤² à¤
    à¤ªà¤²à¥à¤¡ à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤à¥ à¤à¤¾ à¤¸à¤à¤¤à¥

en: Field is required
hi: à¤à¥à¤·à¥à¤¤à¥à¤° à¤à¥ à¤à¤µà¤¶à¥à¤¯à¤à¤¤à¤¾ à¤¹à¥

en: The
hi: à¤à¤¸

en:  value must be between
hi: Â  à¤®à¥à¤²à¥à¤¯ à¤à¥ à¤¬à¥à¤ à¤¹à¥à¤¨à¤¾ à¤à¤¾à¤¹à¤¿à¤

en: Value must be between
hi: à¤®à¥à¤²à¥à¤¯ à¤à¥ à¤¬à¥à¤ à¤¹à¥à¤¨à¤¾ à¤à¤¾à¤¹à¤¿à¤

en: Are you sure you want to clear saved data?
hi: à¤à¥à¤¯à¤¾ à¤à¤ª à¤¸à¤à¤®à¥à¤ à¤¸à¤¹à¥à¤à¥ à¤à¤ à¤¡à¥à¤à¤¾ à¤à¥ à¤¸à¤¾à¤«à¤¼ à¤à¤°à¤¨à¤¾ à¤à¤¾à¤¹à¤¤à¥ à¤¹à¥à¤?

en: Your score should be less than
hi: à¤
    à¤ªà¤¨à¥ à¤¸à¥à¤à¥à¤° à¤à¥ à¤¤à¥à¤²à¤¨à¤¾ à¤®à¥à¤ à¤à¤® à¤¹à¥à¤¨à¤¾ à¤à¤¾à¤¹à¤¿à¤

en: You cannot select former dates. Choose a date starting from the current one.
hi: à¤à¤ª à¤ªà¥à¤°à¥à¤µ à¤¤à¤¾à¤°à¥à¤à¥à¤ à¤à¤¾ à¤à¤¯à¤¨ à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤à¤° à¤¸à¤à¤¤à¥ à¤¹à¥à¤à¥¤ à¤µà¤°à¥à¤¤à¤®à¤¾à¤¨ à¤à¤ à¤¸à¥ à¤¶à¥à¤°à¥ à¤à¤°à¤¨à¥ à¤à¥ à¤²à¤¿à¤ à¤à¤ à¤¤à¤¿à¤¥à¤¿ à¤à¥à¤¨à¥à¤à¥¤

en: field is required.
hi: à¤«à¤¼à¥à¤²à¥à¤¡ à¤à¥ à¤à¤µà¤¶à¥à¤¯à¤à¤¤à¤¾ à¤¹à¥.

en: value must be between
hi: à¤®à¥à¤²à¥à¤¯ à¤à¥ à¤¬à¥à¤ à¤¹à¥à¤¨à¤¾ à¤à¤¾à¤¹à¤¿à¤

en: Quantity
hi: à¤®à¤¾à¤¤à¥à¤°à¤¾

en: January
hi: à¤à¤¨à¤µà¤°à¥

en: February
hi: à¤«à¤°à¤µà¤°à¥

en: March
hi: à¤®à¤¾à¤°à¥à¤

en: April
hi: à¤
    à¤ªà¥à¤°à¥à¤²

en: May
hi: à¤®à¤

en: June
hi: à¤à¥à¤¨

en: July
hi: à¤à¥à¤²à¤¾à¤

en: August
hi: à¤
    à¤à¤¸à¥à¤¤

en: September
hi: à¤¸à¤¿à¤¤à¤à¤¬à¤°

en: October
hi: à¤
    à¤à¥à¤à¥à¤¬à¤°

en: November
hi: à¤¨à¤µà¤à¤¬à¤°

en: December
hi: à¤¦à¤¿à¤¸à¤à¤¬à¤°

en: Error, incorrect Security code.
hi: à¤¤à¥à¤°à¥à¤à¤¿, à¤à¤²à¤¤ à¤¸à¥à¤°à¤à¥à¤·à¤¾ à¤à¥à¤¡.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
hi: à¤à¤ªà¤à¤¾ à¤à¤à¤ªà¥ à¤à¤¾à¤²à¥ à¤¸à¥à¤à¥ à¤®à¥à¤ à¤¡à¤¾à¤²à¤¾ à¤¹à¥. à¤µà¥à¤¬à¤¸à¤¾à¤à¤ à¤µà¥à¤¯à¤µà¤¸à¥à¤¥à¤¾à¤ªà¤ à¤¸à¥ à¤¸à¤à¤ªà¤°à¥à¤ à¤à¤°à¥à¤.

en: This is not a valid date format.
hi: à¤¯à¤¹ à¤®à¤¾à¤¨à¥à¤¯ à¤¦à¤¿à¤¨à¤¾à¤à¤ à¤¸à¥à¤µà¤°à¥à¤ª à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤¹à¥à¥¤

en: Error, file cannot be moved.
hi: à¤¤à¥à¤°à¥à¤à¤¿, à¤«à¤¼à¤¾à¤à¤² à¤¸à¥à¤¥à¤¾à¤¨à¤¾à¤à¤¤à¤°à¤¿à¤¤ à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤à¤¿à¤¯à¤¾ à¤à¤¾ à¤¸à¤à¤¤à¤¾ à¤¹à¥.

en: Nothing was submitted.
hi: à¤à¥à¤ à¤­à¥ à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤ªà¥à¤°à¤¸à¥à¤¤à¥à¤¤ à¤à¤¿à¤¯à¤¾ à¤à¤¯à¤¾ à¤¥à¤¾.

en: Your form was successfully submitted.
hi: à¤
    à¤ªà¤¨à¥ à¤ªà¥à¤°à¤ªà¤¤à¥à¤° à¤¸à¤«à¤²à¤¤à¤¾à¤ªà¥à¤°à¥à¤µà¤ à¤¸à¤¬à¤®à¤¿à¤ à¤à¤¿à¤¯à¤¾ à¤à¤¯à¤¾ à¤¥à¤¾.

en: Error, email was not sent.
hi: à¤¤à¥à¤°à¥à¤à¤¿, à¤à¤®à¥à¤² à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤­à¥à¤à¤¾ à¤à¤¯à¤¾ à¤¥à¤¾.

en: Your email address is already verified.
hi: à¤à¤ªà¤à¤¾ à¤à¤®à¥à¤² à¤ªà¤¤à¤¾ à¤ªà¤¹à¤²à¥ à¤¸à¥ à¤¹à¥ à¤¸à¤¤à¥à¤¯à¤¾à¤ªà¤¿à¤¤ à¤¹à¥à¥¤

en: Your email verification has timed out.
hi: à¤à¤ªà¤à¤¾ à¤à¤®à¥à¤² à¤¸à¤¤à¥à¤¯à¤¾à¤ªà¤¨ à¤à¤¾ à¤¸à¤®à¤¯ à¤¸à¤®à¤¾à¤ªà¥à¤¤ à¤¹à¥ à¤à¤¯à¤¾ à¤¹à¥à¥¤

en: Your email has been successfully verified.
hi: à¤à¤ªà¤à¤¾ à¤à¤®à¥à¤² à¤¸à¤«à¤²à¤¤à¤¾à¤ªà¥à¤°à¥à¤µà¤ à¤¸à¤¤à¥à¤¯à¤¾à¤ªà¤¿à¤¤ à¤à¤¿à¤¯à¤¾ à¤à¤¯à¤¾ à¤¹à¥à¥¤

en: Verification link is invalid.
hi: à¤¸à¤¤à¥à¤¯à¤¾à¤ªà¤¨ à¤²à¤¿à¤à¤ à¤
    à¤®à¤¾à¤¨à¥à¤¯ à¤¹à¥à¥¤

en: Password values don't match
hi: à¤ªà¤¾à¤¸à¤µà¤°à¥à¤¡ à¤®à¥à¤²à¥à¤¯à¥à¤ à¤¸à¥ à¤®à¥à¤² à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤à¤¾à¤¤à¥

en: The email addresses don't match
hi: à¤-à¤®à¥à¤² à¤ªà¤¤à¥ à¤¸à¥ à¤®à¥à¤² à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤à¤¾à¤¤à¥

en: This is not a valid email address.
hi: à¤¯à¤¹ à¤à¤ à¤®à¤¾à¤¨à¥à¤¯ à¤à¤®à¥à¤² à¤ªà¤¤à¤¾ à¤¨à¤¹à¥à¤ à¤¹à¥.

en: You have no permission to view submissions.
hi: à¤à¤ª à¤ªà¥à¤°à¤¸à¥à¤¤à¥à¤¤à¤¿à¤¯à¤¾à¤ à¤¦à¥à¤à¤¨à¥ à¤à¥ à¤²à¤¿à¤ à¤à¥à¤ à¤
    à¤¨à¥à¤®à¤¤à¤¿ à¤¹à¥à¥¤

en: From
hi: à¤¸à¥

en: To
hi: à¤¤à¤

en: Canceled
hi: à¤°à¤¦à¥à¤¦

en: Cleared
hi: à¤®à¤à¤à¥à¤°à¥ à¤¦à¥ à¤¦à¥

en: Cleared by payment review
hi: à¤­à¥à¤à¤¤à¤¾à¤¨ à¤à¥ à¤¸à¤®à¥à¤à¥à¤·à¤¾ à¤¦à¥à¤µà¤¾à¤°à¤¾ à¤®à¤à¤à¥à¤°à¥ à¤¦à¥ à¤¦à¥

en: Completed
hi: à¤ªà¥à¤°à¤¾ à¤à¤° à¤²à¤¿à¤¯à¤¾ à¤¹à¥

en: Denied
hi: à¤¨à¤¿à¤·à¥à¤§

en: Failed
hi: à¤
    à¤¨à¥à¤¤à¥à¤¤à¥à¤°à¥à¤£ à¤¹à¥à¤¨à¤¾

en: Held
hi: à¤¹à¥à¤²à¥à¤¡

en: In progress
hi: à¤à¤¾à¤²à¥

en: On hold
hi: à¤¹à¥à¤²à¥à¤¡ à¤ªà¤°

en: Paid
hi: à¤­à¥à¤à¤¤à¤¾à¤¨ à¤à¤¿à¤¯à¤¾ à¤¹à¥

en: Partially refunded
hi: à¤à¤¶à¤¿à¤à¤ à¤°à¥à¤ª à¤¸à¥ à¤à¥ à¤à¤ à¤§à¤¨à¤µà¤¾à¤ªà¤¸à¥

en: Pending verification
hi: à¤²à¤à¤¬à¤¿à¤¤ à¤¸à¤¤à¥à¤¯à¤¾à¤ªà¤¨

en: Placed
hi: à¤°à¤à¤¾ à¤¹à¥

en: Processing
hi: à¤ªà¥à¤°à¤¸à¤à¤¸à¥à¤à¤°à¤£

en: Refunded
hi: à¤µà¤¾à¤ªà¤¸à¥ à¤à¥ à¤à¤ à¤¹à¥

en: Refused
hi: à¤®à¤¨à¤¾ à¤à¤° à¤¦à¤¿à¤¯à¤¾

en: Removed
hi: à¤¹à¤à¤¾ à¤¦à¤¿à¤¯à¤¾

en: Returned
hi: à¤²à¥à¤à¤¾ à¤¹à¥à¤

en: Reversed
hi: à¤à¤à¤§à¤¾

en: Temporary hold
hi: à¤
    à¤¸à¥à¤¥à¤¾à¤¯à¥ à¤°à¥à¤ª à¤¸à¥ à¤°à¥à¤

en: Unclaimed
hi: à¤²à¤¾à¤µà¤¾à¤°à¤¿à¤¸

en: Show on Map
hi: à¤®à¤¾à¤¨à¤à¤¿à¤¤à¥à¤° à¤¦à¤¿à¤à¤¾à¤¯à¥à¤

en: Show Matrix
hi: à¤¶à¥ à¤®à¥à¤à¥à¤°à¤¿à¤à¥à¤¸

en: Please select the field!
hi: à¤à¥à¤ªà¤¯à¤¾ à¤à¥à¤·à¥à¤¤à¥à¤° à¤à¤¾ à¤à¤¯à¤¨ à¤à¤°à¥à¤!

en: Leave A Review?
hi: à¤¸à¤®à¥à¤à¥à¤·à¤¾ à¤²à¤¿à¤à¥à¤?

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
hi: à¤¹à¤®à¥à¤ à¤à¤®à¥à¤®à¥à¤¦ à¤¹à¥ à¤à¤¿ à¤à¤ª à¤µà¤°à¥à¤¡à¤ªà¥à¤°à¥à¤¸% s à¤à¤¾ à¤à¤ªà¤¯à¥à¤ à¤à¤° à¤®à¤à¤¼à¤¾ à¤à¤¯à¤¾ à¤¹à¥! à¤à¤ª à¤¹à¤®à¥à¤ WordPress.org à¤ªà¤° à¤à¤ à¤¸à¤®à¥à¤à¥à¤·à¤¾ à¤à¥à¤¡à¤¼à¤¨à¥ à¤ªà¤° à¤µà¤¿à¤à¤¾à¤° à¤à¤°à¥à¤à¤à¥?

en: Sure! I'd love to!
hi: à¤à¤¼à¤°à¥à¤°! à¤®à¥à¤à¥ à¤à¥à¤¶à¥ à¤¹à¥à¤à¥!

en: I've already left a review
hi: à¤®à¥à¤ à¤ªà¤¹à¤²à¥ à¤¸à¥ à¤¹à¥ à¤à¤ à¤¸à¤®à¥à¤à¥à¤·à¤¾ à¤à¥à¤¡à¤¼ à¤¦à¤¿à¤¯à¤¾ à¤¹à¥

en: Maybe Later
hi: à¤¶à¤¾à¤¯à¤¦ à¤¬à¤¾à¤¦ à¤®à¥à¤

en: Never show again
hi: à¤«à¤¿à¤° à¤à¤­à¥ à¤¦à¤¿à¤à¤¾à¤ à¤®à¤¤ à¤¦à¥à¤¨à¤¾
